Kiekvieną mėnesį – gražiausi miestelio vaizdai ir istorijos žiupsnelis

Po keletos pasirengimo metų švėkšniškis Vytautas Marcinkevičius bendruomenei pristatė spalvingą ateinančių 2016 metų kalendorių. Tačiau galima gėrėtis ne tik jo puikia estetine išvaizdą, bet ir jame esančiomis istorinėmis žiniomis. Jį jis parengė ir išleido padedamas istoriko Petro Čeliausko.

Verslininkas V.Marcinkevičius jau senai susidėmėjo fotografija. Ir ne kartą ir vienas, ir su bendraminčių būreliu buvo surengęs savo darbų parodas. Prieš keletą metų savo jėgomis ir iniciatyva buvo išleidęs kalėdinį su Švėkšnos vaizdu atviruką.

Kalendorius_10-29+Naujovių mėgėjas prieš kurį laiką įsigijo skraidantį aparatą – droną, – fotografijoms iš oro daryti. Vėliau jo dirbtuvėse atsirado ir profesionalus spausdintuvas. Juo galima apausdinti labai kokybiškas nuotraukas.

V.Marcinkevičiui jau senai buvo kilęs sumanymas sukurti Švėkšnos kalendorių. Bandymų jau taip pat būta. Tačiau šiemet prie šios minties buvo grįžta profesionaliai. Šią mintį palaikė ne tik artimieji, bet ir miestelio bendruomenė. O ypač Petras Čeliauskas, kuris pasiūlė, jog kalendoriuje galėtų būtų ir svarbiausi įvykiai, kurie vienaip ar kitaip per amžius siejami su Švėkšna. Tas istorines datas kalendoriaus sudarytojui jis ir parinko.

Viršutinėje kiekvieno mėnesio dalyje yra V.Marcinkevičiaus fotografija, atitinkanti to mėnesio nuotaiką. Tad tai unikalūs ir labai gražūs miestelio vaizdai, kuriuos jis pastebėjo ir užfiksavo per visą eilę metų. Apačioje įprasto kalendoriaus yra surašytos atmintinos dienos. Vienos jų, kaip ir kiekviename kalendoriuje, šventinės, raudonai pažymėtos. Greta išskirtos svarbios ir kraštui, ir Švėkšnai. Taip, pavyzdžiui, išskirta kovo 16 – Knygnešio diena. Ji paprastai kalendoriuose atskirai nerodoma. Tačiau Švėkšnai, buvusiam vienam iš šios kultūrinio sąjūdžio vietų, ši diena yra ypatingai svarbi ir labai gerbtina.

Toliau žalia spalva įrašytos jau tiesiogiai su Švėkšna susijusios datos. Jos labai tikslios – nurodyti ne tik metai ir mėnuo, bet ir diena. P.Čeliauskas iš įvairių šaltinių yra surinkęs su šiomis vietomis susijusius įvykius ir jų datas. Pavyzdžiui, kaip skelbiama kalendoriuje, 1503 metų kovo 8 dieną pirmą kartą dokumentuose paminėtas Švėkšnos gyvenvietės vardas. Tad ateinančių metų tą kovo aštuntosios antradienį švėkšniškiai turės ne tik su Moters diena sveikinti moteris, bet ir minėti miestelio 513 gimtadienį.

Naujojo kalendoriaus nugarėlėje yra švėkšniškės Birutės Lenvenienės eilėraštis „Aš – Lietuvos vaikas“. Taip yra mokoma ne tik krašto praeities, bet ir atskleidžiamas mūsų krašto grožis.

Naujojo kalendoriaus „premjera“ įvyko savaitgaly vykusios moliūgų žibintų šventės „Mes už šviesą“ metu. Įsigyti jį galima  Švėkšnos degalinėje ant Parakaunyčios kalno.