Šilutės bibliotekininkai surengė kaimyninių etnografinių regionų varžytuves

Palydint Lietuvos etnografinių regionų metus pirmą kartą Mažosios Lietuvos regiono mieste, Šilutėje,  surengtos kaimyninių etnografinių regionų varžytuvės „Prieteliau, atverk skarbinyčią savą“, kuriose susitikti, susipažinti, pasidžiaugti ir pasidalinti etniniais turtais susibėgo Suvalkijos, Žemaitijos ir Mažosios Lietuvos regionų atstovai. Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokyklos aktų salėje vykusį renginį organizavo Šilutės rajono savivaldybės Fridricho Bajoraičio viešoji biblioteka. Jame dalyvavo Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininko pavaduotojas Kęstas Komskis, kuris sakė, jog atvyko su ypatingu įpareigojimu iš Lietuvos Respublikos Seimo valdybos – jis Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos direktorei Daliai Užpelkienei įteikė apdovanojimą „Už indėlį atkuriant Lietuvos valstybės nepriklausomybę, Lietuvos valstybės ir parlamentarizmo tradicijų stiprinimą, veiklą visuomenės gerovei“. Bibliotekos direktorę ir renginio dalyvius sveikino Šilutės rajono savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokyklos direktorius Pranas Avižinis.

Toliau varžytuvių vadeles savo rankose laikė renginio vedėjas Marijus Budraitis, kuris priminė, jog „gyvename krašte, kur susitinka Mažosios ir Didžiosios Lietuvos kultūrų tiltai, kur yra pagoniškos, liuteroniškos, katalikiškos tradicijų santaka, kur gyventojai save vadino lietuvininkais. Šioje žemėje tebepulsuoja lietuvininkų dvasia, nors čia gyvena žmonės, atvykę iš įvairių Lietuvos vietovių, atsinešę savus papročius, tradicijas, kultūrą. Čia susilieja lietuvininkų ir kitų regionų etninės kultūros, turinčios tapatumų ir skirtumų“. Kaip išmanydamos savo lobių skrynias vėrė regionų komandos: „Šišioniškiai“  ir Šilutės kraštotyros draugijos folkloro ansamblis „Ramytė“ (vadovė Giedrė Pocienė), „Zanavykai“ ir  Šakių kultūros centro folklorinis ansamblis „Šakija“ (vadovė Virginija Snudaitienė), „Žemaite nuo rubežiaus“ ir Gargždų kultūros centro folkloro ansamblis „Cyrulelis“ (vadovas Vidmantas Radavičius). Komandos prisistatė etnografiniams regionams būdinga tarme, demonstravo tautinį kostiumą, dainavo savo kraštui būdingas dainas, šoko šokius, žaidė  žaidimus, į juos įtraukdamos kitus dalyvius, komisiją, žiūrovus. Labiausiai visus susirinkusius išjudino kulinarinio paveldo rungtis. Pasklidę įvairių patiekalų kvapai viliojo kiekvieną. Regionų vaišes skanavo ne tik komisija, bet ir varžovai bei žiūrovai. Į renginį susirinko gausus Pamario krašto bendruomenės būrys. Savo žemiečius plojimais palaikė žemaičiai bei suvalkiečiai, šiuo metu gyvenantys Pamaryje.

Varžytuves stebėjo ir vertino autoritetinga komisija: Algirdas Gečas – Šilutės rajono savivaldybės tarybos narys, Šilutės pirmosios gimnazijos istorijos mokytojas ekspertas; Dalia Kiseliūnaitė – Klaipėdos universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto Baltų kalbotyros ir etnologijos katedros profesorė, Klaipėdos miesto savivaldybės etnokultūros centro folkloro ansamblio „Alka“, vaikų ir jaunimo folkloro ansamblio „Vorusnėlė“ meno vadovė; Dalia Užpelkienė – Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos direktorė; Pranas Avižinis – Šilutės turizmo ir paslaugų verslo mokyklos direktorius, istorikas; Algirdas Navickas Šilutės Vydūno gimnazijos lietuvių kalbos mokytojas metodininkas.

Komandos varžėsi dėl pagrindinio – Varžytuvių nugalėtojo prizo ir trijų nominacijų. Susumavus komandų surinktus balus nominacija „Puikiausios gaspadinės ir gaspadoriai“ atiteko „Zanavykams“, nominacija „Etno stiliaus deimančiuks“ įvertinti „Šišioniškiai“, nominaciją „Geriausi savos tarmės šnekoriai“ pelnė „Žemaite nuo rubežiaus“. Pagrindinį varžytuvių „Prieteliau, atverk skarbinyčią savą“ prizą ir nugalėtojų diplomą iškovojo suvalkiečiai – „Zanavykų“ komanda iš Šakių.

Aldona Norbutienė,
Šilutės F.Bajoraičio viešoji biblioteka

IMG_4231+ IMG_3753+ IMG_3874+ IMG_3927+