Kelionė senaisiais baltų takais

Yra tokia vieta. Ir visai netoli. Joje neskubėdamas gali pasinerti į senąjį baltų mitologijos pasaulį. Ir pajausti, kas yra mūsų šaknys ir esmė.

Saulius SODONIS

Idėja

Ši vieta yra netoli Šventosios, važiuojant Darbėnų link. Vykstant pagal aiškias nuorodas pasukę į kairę pasieksite lyg nieko neišsiskiriantį miškelį. Tačiau įsukus keliuku patenkama į prieš keletą metų pradėtą kurti Baltų mitologijos parką. Ir apima nuostabus jausmas – tai taip tikra, taip gera ir jauku.

vartaiKaip sakoma viename iš prie įėjimo pastatytų stendų bei vėliau paieškojus informacijos internete –  tai privatus miškas. Jo savininkai broliai Artūras ir Voldemaras Reinikiai prieš keletą metų nusprendė sutvarkyti jį. Pradžioje kilo mintis čia įrengti tik senovės baltų šventyklą – ramovę, tačiau plėtojant šią idėją viskas išaugo į Baltų mitologijos parką. Juo labiau, kad miško struktūra ir gamtinė aplinka lyg pati prašyte prašėsi šventovės sukūrimu: dalis miško iš aukštai atrodė lyg verpstė. Idėjos autoriams beliko pasitarus su žinomais etnologais, baltų praeities tyrinėtojais galutinai subrandinti idėją ir imtis darbo. Beliko suformuoti takus ir suplanuoti kelią, kuriuo eidami žmonės pažintų dvasinę praeitį – pamatytų senovės baltų dievus ir deives. Gamtinė miško aplinka tam buvo palanki – tereikėjo tik labiau kai ką pabrėžti, pataisyti ar išryškinti. Taip radosi ne tik takai, bet ir tvenkiniai, lieptai, o visa ko centre buvo atsirado ramovė – aukuras. Ji yra lyg amfiteatre, aplink kurį ant suolų gali įsitaisyti žmonės. Pirmąsias mitologines skulptūras sukūrė Algimantas Sakalauskas. Ir 2012 metų vasarą jau buvo galima čia pakviesti žmones. Taip, padedant Europos sąjungos struktūriniams fondams, Kretingos rajone, Sausdraviuose savo gyvavimą pradėjo Baltų mitologijos parkas.

Nuostabus jausmas  

takaiNors, kaip sakė šį parką prižiūrinti žmogus, jo dar tėra padaryta tik apie penktadalį numatytų šios parko darbų, tačiau jame jautiesi labai puikiai. Keliaujant pagal planą gražiais vardais pavadintais miško takais, lankytojams iš už medžių ar krūmų tankmėje pasirodo senųjų dienų ir deivių skulptūros. Šalia jų – aprašas ir paaiškinimas, kokia tai dievybė, ką globojo, ko galima buvo viltis jam aukojant ar meldžiantis. Šie užrašai ne tik lietuvių, bet ir latvių, rusų bei anglų kalbomis.

Einant tais takais ir vis atrandant ką nors naujo, nepalieka jausmas, kad čia būti taip gera, tikra ir nuostabu. Viskas apgalvota, apžiūrėta ir numatyta – yra ir suolai poilsiui, vaikams (ir ne tik) senovinės lipynės bei kitokie judėti verčiantys dalykai. Ir nors kažkur aukštai pūtė stiprius vėjas, tačiau miške – parke, neskubant vaikščiojant tais mitologiniais takai, buvo jausmas – kiek nedaug reikia žmogui, kad jis pajaustų šaknis ir vienatvę su gamta. Būtent čia, Baltų mitologijos parke, tuo galima įsitikinti ne kartą. Ir belieka padėkoti šio parko kūrėjams už nuostabiai praleistą čia laiką ir už pažintis su mažai žinomais senaisiais baltų dievai ir deivėmis.

Galima būtų dar pridurti, kad rudens lygiadienį, rugsėjo 22 dieną, čia bus surengta baltų vienybės diena. Tad ši vieta tai ne tik pažinimo, bet ir susibūrimo ir bendravimo vieta.

Pažintis su šiuo parku – nekainuoja nieko. Tačiau už mokestį galite išbandyti save ir patirti netikėtų įspūdžių šalia parko įrengtame labirinte.

Daugiau nuotraukų galite pamatyti čia