Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejui atsiveria naujos galimybės

Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejus jau nuo 2015 m. liepos pabaigos gyvena naujų permainų ir galimybių nuotaikomis. Džiugu, kad prasidėjo Martyno Jankaus sodybos klėties atstatymo darbai. Ši klėtis atstatoma virš autentiško, arkinio, raudonplyčio rūsio, kuriame spaustuvininkas, aušrininkas, visuomenės veikėjas, Tilžės akto signataras Martynas Jankus laikė slaptą knygų sandėlį. XIX a. pabaigoje, spaudos lotyniškais rašmenimis draudimo metais, Bitėnuose įsteigta  Martyno Jankaus spaustuvė ir knygų sandėlis knygnešiams buvo vienas svarbiausių taškų įsigyjant spaudą, skirtą  Didžiajai Lietuvai. Martyno Jankaus sodyboje apsistoję, knygas, brošiūras, laikraščius ir kalendorius platinantys knygnešiai, klėtyje ne tik sušildavo ir pailsėdavo, bet  neretai Anės Jankuvienės būdavo ir pavalgydinami.

Liudvika Burzdžiuvienė,
Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejaus direktorė

Martyno Jankaus sodybos vientisumo atstatymo idėja Pagėgių savivaldybėje į aukščiausią lygį buvo iškelta dar 2013 metais, kuomet Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejuje vyko konferencija, skirta Klaipėdos krašto metams paminėti. Konferencijos baigiamasis akcentas buvo Vilniaus universiteto profesoriaus, habilituoto daktaro Domo Kauno inicijuotas ir visų konferencijos dalyvių pasirašytas kreipimasis į Lietuvos Respublikos kultūros ministrą „Dėl Valstybės Tarybos nario, Mažosios Lietuvos tautinio sąjūdžio ir politikos veikėjo, aušrininko Martyno Jankaus sodybos Pagėgių savivaldybės Bitėnų kaime vientisumo atstatymo“. Kadangi muziejui priklausė tik spaustuvės pastatas ir autentiškas, tačiau nenaudojamas rūsys, o didžioji sodybos dalis buvo privačiose rankose,  tikėtasi, kad išpirkti likusią sodybos dalį padės LR Kultūros ministerija. Po Kultūros ministerijos išaiškinimo apie ribotas galimybes padėti susidariusioje situacijoje, Pagėgių savivaldybės administracija ėmėsi iniciatyvos jei ne atstatyti sodybos vientisumo, tai, bent atkuri vieną iš istoriškai reikšmingų muziejaus teritorijoje buvusių pastatų. Siekiant šio tikslo didžiausios pagalbos buvo sulaukta iš LR Seimo vicepirmininko Kęsto Komskio – jo pastangų dėka buvo gautas finansavimas pastato atkūrimui.

Dar tarpukariu Martyno Jankaus asmenybė buvo iškelta į neregėtas aukštumas, jis buvo vadintas Mažosios Lietuvos patriarchu. Gimtuosiuose Bitėnuose prie Rambyno jį nuolat lankė moksleiviai, kultūros ir politikos įžymybės, užsienio delegacijos ir paprasti Lietuvos žmonės. Dar gyvam esant, Martyno Jankaus  vardu buvo pavadinti šaulių ir skautų būriai, gatvės, skverai, o 1939 m. prie Vytauto Didžiojo karo muziejaus Kaune pastatytas paminklas.

Gausi ikonografinė medžiaga saugoma Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus ir kituose Lietuvos muziejuose, architektų Marijos ir Martyno Purvinų pagalba,  leido projektuotojams atkurti  vizualiai autentišką pastatą, žinoma, maksimaliai pritaikant jį muziejaus reikmėms. Muziejininkai džiaugiasi atsiradusia galimybe klėtyje įsteigti edukacijos centrą. Tikimasi, kad pavyks ekspoziciją įrengti ir vieninteliame knygnešių laikus menančiame statinyje – slaptame knygų sandėlyje.

Martyno Jankaus muziejaus vieno iš sumanytojų ir įkūrėjų Prof. Domo Kauno globa ir rūpestis įgalino muziejų įsigyti kultūros šviesuolio, kolekcininko, žymaus Lietuvos knygrišio Leono Panavo knygrišyklą. Šiam žingsniui pritarė ir Pagėgių savivaldybės taryba, skirdama lėšų išskirtinio pirkinio įsigijimui. Knygrišystėje naudojama labai subtili ir išskirtinė instrumerija, kurią dažnai gerai pagamina tik auksakaliai. Pagrindinės grupės, sudarančios šias dirbtuves yra knygrišio ir auksavimo presai, specialūs svarmenys,  naudojami knygų suspaudimui,  peilių rinkiniai odai ploninti, plaktukai, ylos, filetės ir t. t. Ypač vertinga yra įspaudų ir plokštelių kolekcija, naudojama akliesiems įspaudams daryti. Išlikę ir vertingi Leono Panavo užrašai su knygrišybos proceso aprašymais, jo atlikti knygrišybos pavyzdžiai. Edukacijos centre įrengus knygrišybos ekspoziciją,  M. Jankaus muziejui atsivers naujos veiklos galimybės. Kaip žinia, šiuolaikinių muziejų veikla neatsiejama nuo edukacinės veiklos. Taigi,  pažinti knygos kelią nuo popieriaus gamybos, spausdinto teksto iki knygrišio preso jau nuo ateinančių metų pavasario kvies Pagėgių savivaldybės Martyno Jankaus muziejus.

IMG_0131+ IMG_0155+ Klėties atstatymo darbais domisi LR Seimo pirmininkas Kęstas Komskis ir Pagėgių savivaldybės vise meras Sigitas Stony+s  Pagėgių savivaldybės meras Virginijus  Komskis perduoda statybininkams stogo pabaigtuvių vainiką+. Tarpukariu Lietuvos Šaulių sajungos nariai Martyno Jankaus sodyboje,  prie klėties.Lietuvos Skautų delegacija ir Lietuvos Šaulių sąjungos atstovai M. Jankaus sodyboje,  1938 m.