Emalio pleneras – SAGA K. Donelaičiui

Vienuoliktą kartą Kintų Vydūno kultūros centre surengta tarptautinė emalio laboratorija „Pamario ženklais“ šiemet buvo skirta K. Donelaičio jubiliejui. Jos platus ir dvigubas pavadinimas „SAGA Kristijonui Donelaičiui“ leido juvelyrams laisvai interpretuoti Mažosios Lietuvos bei lietuvių literatūros pradininko asmenį ir jo aplinką.

Šio plenero – laboratorijos darbe dalyvauja ir jau patyrę, ir jaunieji menininkai. Pradiniu šio jau daugiau kaip dešimtmetį vykstančio unikalaus plenero sumanymu buvo perduoti kartų patyrimą, kai šalia patyrusių meistrų dirba ir kuria jaunieji.

Matant šių metų darbus buvo įdomun stebėti kūrybinį procesą, kai išties vieni turi įtakos kitų kūrybai. Ypač nemažai pažangos matėsi juvelyro iš Gruzijos Giorgi Zangaladze darbuose. Ne pirmą kartą čia kuriančiam gruzinui tikrai turi įtakos europietiška emalio technika – tai jautėsi dviejuose jo sukurtuose darbuose. O drauge iš tos pačios šalies su juo atvykusi jauna juvelyrė Mariam Dzidzikašvili dirbo jai įprasta technika, kuriai įtakos turėjo Rytų meno tradicijos. Iš Vokietijos atvykusi Heidemarie Herb darbus kūrė savita, jau susiformavusia technika. Vilniaus dailės akademijos Telšių fakulteto Metalo plastikos katedros dėstytoja Neringa Poškutė, pleneruose Kintuose dalyvaujanti jau keletą metų iš eilės – sukūrė brandžius darbus. Panaudodama vienoje iš senųjų bažnyčių rastas detales, ji nepaprastai subtiliai perteikė Mažosios Lietuvos dvasią. Savo šeimos praeitį pavaizdavo ir kintiškė juvelyrė Aušra Mačiulaitienė. Šilutiškis Aurimas Liekis ir toliau demonstravo emalio techniką, atskleisdamas jo galimybes. Savitą ir įspūdingą darbą sukūrė šilutiškis Adomas Milukas. Jame, atrodo, jis išties priartėjo prie K. Donelaičio, išreikšdamas jam pagarbą, kurią patyręs juvelyras perteikė emalio, metalo, medžio kalba. Ramunė Jundaitė-Misevičienė perteikė Plaškių bažnyčios griuvėsiuose patirtus įspūdžius.Ramune+ Adomo+ Georgi-2+ Giorgi+ Gruzine+ Herb+ maciulaitiene+ Poskute+Liekis+