Turininga vydūniečių stovykla Bitėnuose

Saulius SODONIS

Jau 19-ą kartą šalia buvusios Bitėnų pradinės mokyklos šalies vydūniečiai bei jiems prijaučiantys rengia savaitės trukmės stovyklą. Čia nemažai diskutuojama, gilinamasi į Vydūno gyvenimą bei jo veiklą. Šiais metais, skirtingai nei ankstesniais, suvažiavę žmonės daugiau ilsėjosi, nes kapinių tvarkymas jau baigtas. Tuo pačiu buvo paminėtas Vydūno perlaidojimo 20-metis bei surengtas Vydūno draugijos suvažiavimas.

Viskas prasidėjo po Vydūno perlaidojimo 1991 m. spalio 19 dieną. Namo, į Bitėnų kapinaites, kurios sutvarkytos didžiulės talkos metu, jis grįžo neseniai. Tačiau vis tiek laukė daug darbų. Visų pirma labai prastai atrodė šalia esanti Rambyno kalno aplinka, kapinių tvora. Todėl sumanyta talkomis viską sutvarkyti. Per tuos kelerius metus darbščių ir energingų vydūniečių rankomis kapinaitės tapo nuostabia amžino poilsio vieta, sutvarkyta aplinka. Tai buvo padaryta padedant vietos žmonėms, miškininkams, Šilutės, o vėliau ir Pagėgių valdžiai.

Šiais metais susirinkę į jau tradicija tapusią stovyklą, visi aptarinėjo nuveiktus darbus, planavo būsimus, ilsėjosi. Prie šios draugijos stovyklautojų grupės jau keletą metų glaudžiasi ir Rericho žinovai bei mylėtojai ne tik iš Lietuvos, bet ir iš Latvijos. Šį kartą stovykloje lankėsi šios šalies Rericho draugijos vicepirmininkė Ingrida Raudsepe su bendraminčiais. Kartu buvo ir šiauliečiai – kino ir foto dokumentalistai Diana ir Gintas, kurie stengiasi fiksuoti Vydūno, Rericho ir kitų kultūrininkų gyvenimą bei veiklą.

Vieną stovyklos dieną buvo prisimintas Vydūno draugijos gimimas, Vydūno sugrįžimas bei kiti su šia asmenybe susiję darbai. Apie tai pasakojo buvęs Šilutės Vydūno klubo narys Saulius Sodonis. Po Sąjūdžio pergalės dauguma šilutiškių sąjūdiečių ėmėsi vykdomosios valdžios. Todėl teko nemažai paplušėti dirbant atsakingus bei kilnius darbus. Pašnekovas prisiminė tuos laikus, parodė nemažai to meto nuotraukų. Atsiminimus papildė ir kiti to meto liudininkai – vienas iš pirmųjų vydūniečių Vacys Bagdonavičius. Visas susitikimas buvo nufilmuotas, vėliau jis turėtų pasirodyti atskiru filmuku.

Kitą dieną, atvykus ir daugiau vydūniečių, buvo paminėtas Vydūno perlaidojimo 20-metis. Stovyklautojai taip pat dalijosi prisiminimais, lankėsi kapinėse, tai progai įamžinti pasodino ąžuoliuką. Paskutinę dieną įvyko Vydūno draugijos suvažiavimas. Po bemaž keturias valandas trukusių įvairių formalumų: ataskaitų, pasisakymų, buvo išrinktas naujas draugijos pirmininkas. Tai moteris – Rima Palijanskaitė. Ji daug dirba skleisdama Vydūno mintis ir propaguodama jo gyvenimo būdą. Neseniai ji išleido daug metų spaudoje skelbtų savo straipsnių rinkinį „Amžinųjų jūrų varpai“. Jos pavaduotoju tapo kaunietis medikas Tomas Stanikas. Ilgametis Vydūno draugijos pirmininkas V.Bagdonavičius tapo Vydūno draugijos Garbės pirmininku. Suvažiavime taip pat buvo išrinkta atsinaujinusi valdyba bei garbės nariai.