Draugiška ir kūrybiška atmosfera plenere, Švėkšnoje

Keturias praėjusio savaitgalio paskutines dienas atidesni švėkšniškiai matė po miestelį vaikščiojančius mažai matytus žmones, kurie ne tik gėrėjosi miesteliu, bet ir piešė patikusias vietas. Gal ir ne visi žinojo, kad čia lankėsi ir dirbo kūrybingų ir mielų menininkų būrelis iš Palangos.

Kas nespėjo pamatyti jų piešiančių te nenusimena – per rugsėjo mėnesį jie žadėjo čia pradėtus darbus baigti ir surengti savo kūrinių parodą.

Saulius SODONIS

Kūrybinė grupė „Mostas“

Į šią kūrybinę grupę prieš keletą metų susijungė būrelis palangiškių dailininkų. Vieni jų vertėsi tapyba, kiti dailės paslapčių mokė jaunimą mokyklose. Pasirinkę pavadinimą „Mostas“ (tai rankos judesys) per daug metų jie išties tapo bendraminčiais, besidalinantys kūrybiniais sumanymais, planais, vertinantys ne tik savo, bet ir kolegų darbus. Ši grupė įgijo autoritetą Palangoje. Dažnai šio kurortinio miestelio valdžia, spręsdama su viešąja erdve susijusius meninius dalykus, prašo šios kūrybinės grupės nuomonės.

Kūrybinė grupė „Mostas“ Palangoje turi savo, tokiu pat vardu pavadintą dailės galeriją. Ji įkurta miesto viešojoje bibliotekoje, o su jos darbuotojais užsimezgęs šiltas ir malonus bendradarbiavimas. Ši galerija duoda šiokių tokių pajamų. Todėl kai vasaros pabaigoje šis menininkų būrelis vyksta į plenerus, iš tų pajamų ir gali finansuoti išvykas. Išvyka į Švėkšną – jau šeštasis pleneras per keletą pastarųjų metų. Šiuo metu šiai kūrybinei grupei vadovauja dailininkas Juozas Grušys.

Miestelis, kuriame viskas vietoje

Taip pastebėjo plenero dalyviai. Šalia bažnyčios – gimnazija, čia pat parduotuvės, turgaus aikštė, seniūnija ir kita. Tai, anot Švėkšnos svečių, yra labai patrauklu ir miela. O tuo pačiu – labai jauku.

Į Švėkšną atvyko palangiškiai dailininkai J.Grušys, Romas Paulikas, Gražina Oškinytė–Eimanavičienė, Dovilė Oškinytė, Reda Rimkutė–Ščerbakovienė, Eglė Lapinskaitė, Ieva Litvaitytė ir Miglė Jonaitienė. Prie šių dailininkų prisijungė jų kolegės Rima Baukutė iš Klaipėdos ir Dalia Skridailaitė iš Kretingos. Paklausti, kaip atrado Švėkšną, daugelis sakė, kad ne kartą yra pravažiavę pro šį savitą miestelį ir pajutę jo grožį bei savitumą. Be to, Palanga ir Švėkšna turi nemažai bendro – panašios bažnyčios, iš Švėkšnos į Palangą kažkada iškeliavo Rebekos skulptūra.

Nemažai „techninių“ reikalų padėjo išspręsti šviesaus atminimo rašytojo Rimanto Černiausko žmona Helena. Visi dalyviai labai džiaugėsi seniūno Alfonso Šepučio rūpesčiu ir dėmesiu. Jo padedami jie ne tik kūrė, bet ir susipažino su vietos įžymybėmis.

Kūrybinga atmosfera

Lankantis buvo miela matyti nuoširdų šių dailininkų bendravimą. Po kolegų „kūrybines dirbtuves“ lydėjęs šio plenero vadovas J.Grušys sakė, kad po kelių kūrybos dienų jau drįstama eiti vieniems pas kitus, nes jau ne tik eskizai yra, bet ir pradeda ryškėti darbų kontūrai. Iki tol visi būna užsidarę ir paskendę apmąstymuose. J.Grušys sakė, kad visi labai patenkinti čia esančiomis sąlygomis: jie buvo įsikūrę Švėkšnos sanatorinės mokyklos bendrabutyje. Visi menininkai turėjo po atskirą kambarį, kuris tapo kūrybine dirbtuve. O jame niekas netrukdo susikaupti ir dirbti. Labai svarbu, kad jų žinioje yra valgykla. Ten dirba du šio plenero talkininkai: Nijolė Grušienė ir Kęstutis Rūdys. Pastarasis yra Palangos viešosios bibliotekos direktorius. Tačiau reikėjo pamatyti, su kokiu malonumu ir dėmesiu jis kartu su N.Grušiene gamino plenero dalyviams maistą: nustatytą valandą visi rinkosi valgyti. Apsilankę supratome, kad šie žmonės išties yra rimta šios kūrybinės grupės „palaikymo komanda“.

Šeštadienį pleneras jau artėjo į pabaigą, todėl dailininkai neprieštaravo ir leido apžiūrėti jų darbus. Nors daugelis jų dar nebuvo baigti, tačiau nepaprastai įdomu buvo matyti, kaip kuria bendraminčiai. Kiekvienas dailininkas turi savo nepakartojamą kūrimo metodiką, stilių bei braižą. Nors kūrybos technikos visų labai skirtingos, tačiau darbuose jautėsi Švėkšnos dvasia. Kitaip ir būti negalėjo – visi darbai kuriami iš čia patirtų įspūdžių.

Ką plenero metu sukūrė šie žmonės – švėkšniškiai galės pamatyti rugsėjo mėnesį atidarytoje parodoje. O visi po vieną darbą padovanos Švėkšnos žmonėms atminimui.