Jaunimo kelionė praeities takais po Mažąją Lietuvą

Vienuoliktą kartą Šilutės kultūros ir pramogų rūmuose vyko moksleivių viktorina „Pažink savo kraštą Mažąją Lietuvą“. Šį kartą be šilutiškių dalyvavo ir kaimyninės Pagėgių savivaldybės mokyklų komandos.

Šį trečiadienį žinias apie Mažąją Lietuvą bei apie etnografinius ir šio regiono papročius išmėgino Šilutės Pamario pagrindinės mokyklos komanda, vadovaujama mokytojų Asta Grigalienė ir Nijolė Bydvytienė. Jėgas išbandyti atvyko kaimyninės Pagėgių savivaldybės Mažosios Lietuvos praeities bei etnografinių dalykų žinovai iš Vilkyškių Johaneso Bobrovskio gimnazijos bei Stoniškių pagrindinės mokyklos. Vilkyškiečių komanda atvažiavo su mokytoja  Sonata Jončiene, o stoniškiečiai atvyko su vadovais mokytojais Vida Gečiene bei Rimantu Vitkausku.

Viktoriną vedė Regina Jokubaitytė, kurią daugelis pažįsta kaip folklorinio ansamblio „Verdainė“, vokalinio ansamblio „Mingė“ vadovė. Be to, ji yra ir Etninės kultūros globos tarybos prie Lietuvos respublikos Seimo atstovė Mažajai Lietuvai. Kaip ir dera, buvo ir šių varžytuvių komisija: Šilutės kraštotyros draugijos nariai Jūratė Pancerova, Sabina Aužbikavičienė bei Saulius Sodonis vertino moksleivių pasirodymus.

O varžomasis buvo kelios rungtyse. Pradžioje, kaip ir senais laikais, reikėjo traukti klausimus ir po minutės pamąstymo bei komandos draugų pasitarimo, pasakyti teisingą atsakymą. Ir klausimai, ir vėliau atsakymai buvo rodomi ekrane. Pavyzdžiui, buvo klausiama, koks išskirtinio daikto būta ant senovinio kurėno ir kieko parėdimu jis ten atsirado. Kad tai senovinė vėtrungė, atsakė visi kone iš karto, tačiau, kad tokį ženklinimą sugalvojo E.V.Berbomas, niekas negalėjo pasakyti. Tuo tarpu, kad L.Rėza parengė pirmą etnografinių dainų rinkinį, pasakė ir ta komanda, kuri ištraukė tą klausimą, ir galėjo atsakyti kitos komandos.

Kita rungtis buvo namų darbai. Čia apie kraštą išsamiai papasakojo Vilkyškių J.Bobrovskio mokyklos komanda. Tuo tarpu Pamario mokyklos moksleiviai pademonstravo, kaip Aukštaitijoje nuotakai buvo rišamas nuometas. Komandos taip pat varžėsi kulinarinio paveldo bei folkloro programų rungtyse. Pastarojoje visų laukė mažas netikėtumas – Stoniškių komandos narys Augustinas Reikertas į susirinkusius prabilo puikia lietuvininkų tarme. Iki šiol, taip jau susiklostė, kad šia bebaigiančia tarme šneka vien moterys ar merginos. O čia nuotaikingas pasakojimas senąja tarme, sekamas išmintingo vaikino: Augustinas taip pat pasižymėjo plačiai atsakydamas į klausimus bei išsamiai papildydamas kitų komandų atsakymus.

Susumavus rezultatus, vertinimo komisija nustatė, kad Mažosios Lietuvos „Žinovų vardą“ pelnė Pagėgių savivaldybės Stoniškių pagrindinės mokyklos komanda. „Šauniausios komandos“ vardą teko Šilutės Pamario pagrindinės mokyklos komandai, o Vilkyškių J.Bobrovskio gimnazijos komanda apdovanota „Už geriausius namų darbus“. Visi gavo prizų bei apdovanojimų. O taip pat komandų dar laukia pažintinė ekskursija.

Daugiau nuotraukų iš viktorinos galite pamatyti čia.

Viktorina_12-03-1Viktorina_12-03-3  Viktorina_12-03-4Viktorina_12-03-5Viktorina_12-03-2Viktorina_12-03-6