Šilutės Hugo Šojaus muziejuje atidaroma pirmoji nuolatinė ekspozicija

Gruodžio 17 d. 17 val. Šilutės Hugo Šojaus muziejuje (Lietuvininkų g. 4, Šilutė) vyks pirmosios nuolatinės ekspozicijos „Etnografinė dr. Hugo Šojaus kolekcija“ atidarymas. Dvaro lankytojai nuo šiol turės galimybę apžiūrėti unikalius eksponatus, pradėtus rinkti dar XIX a. pabaigoje paties Šilutės miesto mecenato H.Šojaus. Atidarymo metu ekspoziciją pristatys Šilutės Hugo Šojaus muziejaus direktorė Roza Šikšnienė, etnografė Indrė Skablauskaitė ir ekspoziciją projektavusios UAB „Klaipėdos dizaino centras“ direktorius Alvydas Klimas.

Šilokarčemos dvarininkas H.Šojus etnografinę kolekciją pradėjo kaupti savo dvare, Šilokarčemoje. Taip įkurtas pirmas privatus Klaipėdos krašto muziejus. Būtent ši kolekcija čia buvo didžiausia ir unikaliausia. Baldai, įvairūs buityje naudoti rakandai, darbo įrankiai, moterų bei vyrų drabužiai, audeklų ir audinių rinkiniai, aprangos detalės, apšvietimo prietaisai – visai tai sudarė H.Šojaus etnografinę kolekciją, kurią jis kruopščiai rinko ne vieną dešimtmetį.

Pamažu šis muziejus populiarėjo ir visoje Lietuvoje. 1923 m., Klaipėdos kraštą prijungus prie Lietuvos, šį dvare veikiantį muziejų aplankė tokios žymios to laikmečio asmenybės kaip J.Basanavičius, E.Volteris, Lietuvos Prezidentas A.Smetona, ministras pirmininkas E.Galvanauskas, Klaipėdos krašto gubernatorius A.Merkys.

Deja, atsiritusi Antrojo pasaulinio karo banga sunaikino dvaro muziejų, kaip ir visa aplink. 1944 m. spalio 9 d. užėmus Šilutę dvaro patalpose iš karto įsikūrus Raudonajai Armijai didžioji dalis tekstilės eksponatų dingo arba buvo negailestingai sunaikinti.

Tik frontui pasitraukus pradėta kelionė dvare likusio turto ir muziejaus eksponatų išsaugojimo link. Bėgant dešimtmečiams H. Šojaus įkurtas muziejus daugybę kartų keitė pavadinimus, kol galiausiai šiemet sugrįžo į dvarą ir buvo pavadintas Šilutės Hugo Šojaus muziejumi.

Apie tai, kokia buvo visa dvare sukaupta etnografinė kolekcija, galima spręsti tik iš išlikusių rašytinių šaltinių. Vis dėlto džiaugiamės, kad turime išlikusių eksponatų, kadaise iš žmonių surinktų Šilokarčemos dvarininko.

Šilutės Hugo Šojaus muziejaus darbuotojai didžiuojasi išsaugotais tik Mažajai Lietuvai būdingais kaltiniais bei mediniais mergvakario sietynais, unikaliomis šimtaraštėmis ir tekstinėmis juostelėmis, tik šio krašto moterų kostiumo gražiausia dalimi – delmonais, darbo įrankiais, baldais, tekstilės darbais ir kitais etnografiniais daiktais, kurie puikiai atspindi lietuvininkų etninės kultūros tradicijas ir jų gyvensenos ypatumus. 2015 m. Šilutės Hugo Šojaus muziejui pateikus projektą iš Lietuvos kultūros tarybos bei Šilutės rajono savivaldybės gauta parama Hugo Šojaus dvare atidaryti pirmąją nuolatinę ekspoziciją, kurioje ir išvysime šiuos unikalius eksponatus.

Gerda Belokopytova,
Šilutės Hugo Šojaus muziejaus muziejininkė ryšiams su visuomene