Vydūnas Kintuose pagerbtas arfos garsais

Jubiliejinę Vydūnui dieną – kovo 22 dieną –  jis buvo iškilmingai pagerbtas Kintuose. Čia buvo surengtas nuostabus koncertas, į kurį pasiklausyti arfos muzikos bei nuostabaus gimnazistų choro atėjo ne tik kintiškiai. Svečių atvyko iš Šilutės bei kitų miestų.

Saulius SODONIS

Kintai – svarbi vieta Vydūnui

Tai pradėdamas šį šventinį minėjimą priminė giliausiai su Vydūno gyvenimu, veikla bei darbais susipažinęs šio Mažosios Lietuvos kultūros veikėjo tyrinėtojas, Vydūno draugijos Garbės pirmininkas Vacys Bagdonavičius. Jis priminė, kad į Kintus mokytojauti 1888 metais atvyko sunkiai sergantis jaunas mokytojas Vilius Storosta. Po ketverių metų – 1892-aisiais – iš čia į Tilžę mokytojauti išvažiavo jau ėmęsis formuotis garsiu ir žinomu žmogumi. Jo darbai buvo aktualūs ne tik XIX a. pabaigoje bei XX a. pradžioje, bet svarbūs ir dabartiniam žmogui. Sveikindamas susirinkusiuosius su Vydūno 145 jubiliejumi V. Bagdonavičius palinkėjo vietos žmonėms didžiuotis, kad jie yra tos vietos gyventojai, kur prasidėjo Vydūno kelias.

Vydūno draugijos pirmininkė Rima Palijanskaitė taip pat pasveikino susirinkusius su Vydūno jubiliejumi. Ji priminė, kad Vydūno požiūris XX a. pradžioje ir gyvenimo supratimas tebėra toks pat aktualus šiuolaikiniam žmogui, kuris tebesprendžia panašias būties problemas, kaip prieš 100 metų tai spręsti siūlė Vydūnas. Ypatingai gali praversti šio save nuo sunkios ligos išgydžiusio žmogaus filosofinis požiūris į žmogaus sveikatą. Šiandien sveikatos problemos ne mažiau aktualios nei tuomet, kai gyveno Vydūnas.

Viešnia

Šiame Vydūno 145-ųjų metinių minėjime Kintuose taip pat dalyvavo ir Vydūno brolio vaikaitė Brita Storost. Ji atvyko pagerbti savo žymųjį giminaitį iš Vokietijos. Susižavėjusi Vydūnu ji ne tik domisi jo kūrybiniu palikimu, bet yra susipažinusi su visais, kurie save laiko Storostų giminės atstovais, nežiūrint, kur jie gyventų. Ponia Brita – dažna Kintų Vydūno kultūros centro viešnia.

Nuostabus chorinės muzikos koncertas

Šį jubiliejinį renginį pradėjo Šilutės Vydūno gimnazijos mišrus jaunimo choras ir vokalo studija (vadovė Gražina Matulienė). Šis choras kartu su salėje esančiais žmonėmis minėjimą pradėjo Vydūno draugijos himnu „Lietuvių giesmė“. Vėliau choras atliko keletą sakralinės muzikos bei klasikinių kūrinių. Ypatingai nuskambėjo Kornelijos Bagočiūtės ir Daumanto Matulio duetas, kuriuo pradėjo ir pabaigė gimnazistų iš Šilutės pasirodymą. Gimnazijos choro pasirodymas ir ypatingas jo skambesys nepaliko nė vieno abejingo – dainos skambėjo labai pakiliai ir dvasingai. Buvo sunku patikėti, kad tai mokyklinis choras, o ne išlavintų šios srities specialistų atliekamos dainos.

Arfos trielės

Vydūno minėjimo rengėjos – Kintų Vydūno kultūros centro darbuotojos Rita Tarvydienė, Asta Neimantienė ir Reda Cirtautienė – sumanė, kad būtų galima gyvai paklausyti Vydūno taip mėgtos arfos garsų. Tai pavyko! Nuostabiai ja skambino Joana Daunytė, šiuo metu besimokanti muzikos paslapčių Amsterdame. Ne vienas šiame koncerte šį muzikos instrumentą skambant girdėjo pirmą kartą. Bet ir tie, kuriems tai nebuvo naujiena, liko sužavėti virtuoziškai skambančiais liūliuojančiais arfos garsais. Vėliau prie jos prisijungė taip pat užsienyje studijuojanti jos sesuo Vita Marija Daunytė, kuri griežė violončele. Tai taip pat buvo nepakartojamas kelionė į garsų pasaulį. Galiausiai prie jų prisijungė solistė Aušra Liutkutė. Šis trio atliko keletą Vydūno parašytų ar harmonizuotų kūrinių iš jo 1904 m. išleistos knygelės „Lietuvos Aidos“. Jau po koncerto A. Liutkutė džiaugėsi, kad  jai yra tekę Vydūno dainas atlikti palydint įvairiems instrumentams, tačiau šis sąskambis su arfa ir violončele – pats geriausias.

Vydūno 145-erių jubiliejus buvo minimas neseniai atnaujintoje Kintų kultūros salėje.