Donelaičio metams – velykinis kalendorius ir nauja programa

Ketvirtadienį Šilutės F.Bajoraičio viešojoje bibliotekoje  ypatingą, naujai sukurtą 2014 metų kalendorių pristatė tautinio paveldo puoselėtojai Angelė ir Vytautas Raukčiai. Jis sudarytas iš skutinėtų velykinių margučių. Vėliau Donelaičio metams skirtą labai savitą programą parodė vienas unikaliausių Šilutės krašto etnografinių ansamblių „Ramytė“. 

Saulius SODONIS

Ypatingas kalendorius

Jei išgirsti, kad Angelė su Vytautu ką nors pristatinės – galima tikėtis ko nors netikėto. Taip ir šį kartą – nors renginio afišoje buvo skelbiama, kad bus pristatomas naujas jų K. Donelaičio metams skirtas kalendorius, ne vienas žinojo, kad bus kažkas labai originalaus. Ir neapsiriko – kalendorius įspūdingas ir įdomus. O kai A. Rauktienė papasakojo apie jo kūrimą – pasidarė dar įdomiau, juo labiau, jog susirinkusieji galėjo įsitikinti, kad genialumas yra paprastume.

053+A. Rauktienė sakė, kad prieš dvejus metus išgirdusi, jog K. Donelaičio metus kviečiama įprasminti kokiais nors darbais, ji susimąsčiusi, kaip galėtų prie to prisidėti. Įkvėpimo, anot pačios, ieškojo K. Donelaičio „Metuose“. Juos labai atidžiai perskaičiusi porą kartą suprato, kad tai turėtų būti skutinėtų kiaušinių kalendorius. Ir nors iš velykinių skutinėtų kiaušinių kalendorių jau kartą buvo padariusi, tačiau šis turėjo būti dar įdomesnis ir įspūdingesnis. Atėję į šį renginį galėjo tuo ir patys įsitikinti.

Įspūdingo kalendoriaus autorė sakė, kad pati svarbiausia užduotis – pačios idėjos radimas. Vėliau prasidėjo kiaušinių skutinėjimo ir kitoks kalendoriaus kūrimo darbas, kuris truko pusantrų metų. Vytautas padarė rėmus, ant kurių ir suverti kiaušiniai. Anot Angelės, kiekvienas pirmadienis turi vieną simbolinį padalinimą, antradienis – du, daugiausiai jų turi šeštadienis. O kiekvieną sekmadienį išskutinėti ne tik tradiciniai tautiniai ornamentai, bet ir po porą sakinių iš „Metų“ poemos.

Kiekvieno mėnesio kiaušiniai turi tik jam priklausančią spalvą. O ji gauta įvairiai eksperimentuojant. Be tradicinių spalvų ir medžiagų (keletą kartų panaudotų svogūnų lukštų, – aut. pastaba), atrastos ir naujos, pavyzdžiui,  netikėtai įdomią ir originalią spalvą kiaušiniams suteikė kelias dienas pastovėjusių raudonųjų kopūstų sultys.

Ir šį kartą susirinkusiųjų paklausta, kokius kiaušinius skutinėjimui naudoja, A. Rauktienė sakė, kad visi dienoms skirti margučiai išskutinėti iš parduotuvėse parduodamų kiaušinių. Ir net parodė labai gerai matomą vienos dienos raudoną įspaudą ant kiaušinio. Ji teigė, kad vieno mėnesio skutinėjimui reikalingus kiaušinius ji padvigubindavo iki 60, nes ne visi jie „išlaikydavo“ meistrės ranką.

Be šio margučių kalendoriaus abu su Vytautu išleido ir popierinį kalendorių, kuriame pasakojama ir rodoma, kaip gimė šis bei prisimenamas prieš keletą metų sukurtas pirmasis „gulsčias“ margučių kalendorius. Padarė taip pat apie šio kalendoriaus gimimą iliustruojančią medinę knygelę, kurioje trumpai pristato ir save.

„Ramytė“ Donelaičiui

058+Taip pat įdomią naują programą parengė Šilutės kraštotyros draugijos etnografinis ansamblis „Ramytė“. Kaip ir dera prisimenant Donelaitį, čia buvo nemažai prisiminta jo poemos. Ansamblio dalyviai deklamavo poemos ištraukas, mėgdžiojo gamtos garsus. Ypač tai sekėsi daryti jaunosioms dalyvėms.

Visas ansamblio pasakojimas buvo paremtas „Metų“ poema, todėl prisiminti visi metų laikai ir tie darbai, kurie tuo laiku dirbami buvo. Visa tai buvo supinta su savitais „Ramytės“ dainavimais bei šokimais.

Visą šį pasakojimą vedė mokytoja Vaida Galinskienė, kuri sakė, kad kol kas neišdrįsusi drauge su etnografe Indre Skablauskaite Mažosios Lietuvos tarme papasakoti Donelaičio poemą, tačiau tam jau ruošiasi.

 

064+ 051+ 050+ 067+ 078+ 079+ 082+